2025-03-02
Når jeg kjører tilbake, stopper jeg ved brua ved Busund.
På jordet ved veien er det en kjempestor vanndam.
Den hadde bare overis
Sandseter i bakgrunnen. Hadde vært artig å gått.
Stoppet ved Stadum.
Mye vind, litt is inne ved Onsakervika
Men rotete forhold.
Utløpet av Storelva.
Averøya.
Innover ved Røsholmstranda hvor jeg nettopp har gått på skøyter.
Stopp ved TVS
Ligger is fra Drolsum og tvers over fjorden.
Spørs hvordan den blir påvirket av vinden.
Holsfjorden er isfri.
Storøysundet.
Fra Webkamera på Kronprins utsikt.
Så ringte Politiet, det var gjort en observasjon på noe som kunne være en person som hadde gått gjennom isen ved Sælabonn (Svartøyene)
Verkensvika er vika mellom Tangen og Rytterakertangen.
Jeg tok en ringerunde til de jeg trodde kunne være der. Men vedkommende var på isen, men vinden hadde tatt en stol. Siden isforholdene var som de var, hadde planen vært å hente stolen på andre sida.
Det var trykket på den store røde knappen og jeg fikk vedkommende til å ringe nødnummeret.
De søkte effektivt, må innrømme at jeg leste isobsen jeg hadde lagt ut i går en gang til….. Men den var rett.
De søkte litt.
Også såvidt i Storøysundet.
Der var det åpent vann.
Lokalavisa på plass
Betryggende at helikopteret var så raskt på plass.
SAR – Redningshelikopter søker
Tenkte jeg skal be vedkommende å bli med på neste badeøvelse. Så kan han ligge i vannet, så kan jeg finne ham med drona etter 20-25 minutter. Så kan han ligge i det kalde vannet i 20-30 minutter til helikopteret kommer.
Bildet av stolen som utløste aksjonen. Ikke lett å se på avstand hva dette er. De som observerte dette på avstand gjorde helt rett i å ringe. Du ser den ligger ved ei råk også. Med mye vind/overvann er det ikke lett å se hva dette er.